zinco damla

Zinco damla tüm ailelerin korkulu rüyası olan bebek gaz problemi konularında yardımcı bir gıda takviyesidir. İçerik olarak melisa yağı, rezene yağı, anason yağı, kimyon yağı, badem yağı ve çinko gibi maddeler ihtiva eder. 30 ml lik şişelerde piyasaya sunulmaktadır.

Zinco damla ne işe yarar?

Zinco damla içeriğindeki rezene ile bebeklerde ve küçük çocuklarda gaz sancılarını gidermede destek sağlamaktadır. anasondan ötürü iştah açıcı özelliği de bulunmaktadır. Ayrıca bağırsak gazlarının oluşumunu önlemesinin yanında hazımsızlığı giderici özelliği sayesinde bebeğin sakinleşmesine yardımcı olur. Yine içeriğinde bulunan badem yağı kabızlık problemlerinde destekleyici bir gıda takviyesidir. Çinko içeriği ile iştah açma, büyüme ve gelişmeye destek olur. Bilindiği üzere C vitamini bağışıklık sisteminizi düzenlemede ve güçlendirmede etkilidir. Zinco damladaki etken maddelerden bir tanesi de C vitaminidir.

Zinco damla kullanımı

Ambalajında yazan ifadeye göre günde 2 ya da 3 defa ve 4 damla olarak yiyeceklere karıştırılarak bebeklere verilebilir. 30 ml lik damlalıklı olarak cam şişede piyasada bulunmaktadır.

Yeni doğan bebeklerde gaz problemi

Bebeği olanlar da bunu iyi bilirler ki bebeklerin ilk 3 aydaki rahatsızlıkları sebebi ile doktora başvuruların büyük bir kısmı ağlama sebebi iledir. Bu huzursuzluğun ana sebebi de bebeklerde gaz problemidir. Bu problem genelde 3-4 ay seyreder. Ağlama nöbetleri ile beraber azalarak devam eder. İlk etapta daha sık olan ağlamalar zamanla iyi seyreder ve azalır.

Annenin beslenmesinden yaşam alışkanlıklarına kadar bir çok etken bu gaz probleminde etki sahibidir. Özellikle anne sütü ile beslenen bebeklerde gaz problemi daha az görülmektedir.

Bebeklerde gaz sorununun kaynağı ?

Bu konuda varsayımlardan ilki annenin tükettiği inek sütü ve bundan üretilen diğer ürünler, kabuklu deniz ürünleri ve fındık, fıstık gibi çerezler, kahve, soya ve baharatlı besinler gibi yediği ürünlerden direkt bebeğe geçmesidir. Bağırsak geçirgenliği artınca bebeğe geçen bu besinler bebekte gaz oluşmasına beden olabilmektedir.

Diğer varsayım ise annenin ruh halinin, duysual değişkenliğinin, stres ve endişenin de bebekte gaz problemine yol açtığıdır. Aile içindeki problemler ve bebeğe yeterli zaman ayıramama, gebelikteki problemler de dolaylı yolda buna neden olabilemektedir.

Son varsayım ise ilk aylarda melatoninin az olması sebebi ile rahatlama süresi kafi gelmiyor fakat üçüncü ayı takiben düzenli salınıma başlayan melatonin ile gaz problemi de ortadan kalkmaya başlar.