vitilex krem

Vitilex Krem ve Vitiligo

Öncelikle  belirtmek gerekir ki vitilex krem vitiligo hastaları için üretilmiş bir ürün olup anladığım kadarı ile bu aralar tedariği problemli bir ürün. Hangi firmasa sordu isem tedarik edilemediği söylendi. Bende vitiligo nedir vitilex krem nedir daha ayrıntılı araştırmak ihtiyacı ve merakı içinde bu yazıya giriştim.
Vitiligo diğer bir ismiyle ala hastalığı bir cilt lekesi rahatsızlığıdır ve  ciltte beyaz lekeler şeklinde kendini göstermeye başlar. Ana sebebi cildin pigmentasyonundaki eksikliktir. Pigment eksikliği ile beraber görülen bu vitiligo rahatsızlığının en  büyük sebebi genetik nedenlerden ötürü olabileceği gibi bağışıklık sistemindeki problemden de kaynaklanabileceği öne sürülmektedir.
Vitilex krem hakkında çok detaylı bilgiler bulamasam da vitiligo hakkında bazı bilgiler bulabildim.

Vitiligo Nerelerde Görülür ?

Genelde vücudun açık bölgelerinde görülen bir rahatsızlıktır. El, kol ve yüzde sık görülmektedir. Çok nadiren cinsel organlarda da görüldüğü bildirilmiştir. Bilinenin aksine vitiligo ile sadece deride beyazlama değil saç, tüy ve kıllarda da beyazlama görülebilir. Saç derisinde görülen vitiligo ile saçlar beyaz çıkmaya başlayabilmektedir.

vitilex

Vitiligo ve Güneş Işığı İlişkisi ?

Güneş ışığının vitiligoyu iyileştirici etkisi olduğu sanılmakta, bu yanlış bir bilgi olup tam aksi bir etki oluşturabilmekte ve ciltteki beyaz lekelerin yayılmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple bu rahatsızlığı olan kişilerin güneş ışığından mümkün mertebe uzak durmaları gerekmektedir.

Ne kadar gerçektir bilemiyorum fakat okuduğum bir yazıda vitiligo rahatsızlığı olanların mısır unundan imal edilen ürünleri ve mısır ekmeğini tüketmeleri gerektiği yazıyordu. Mısır unu içerisindeki bazı enzimler vitiligoya doğal destek sağladığını ifade etmektedirler. Özellikle de 45 yaş üzerinde tavsiye edilmektedir. Ayrıca kafeininde bu rahatsızlığı şiddetlendirdiği söylenmektedir. Yulaf veya mısırda bulunan skopeletin denen bir enzim antibakteriyel, miktrop kırıcıi antiseptik vb özelliklere sahip olup bağışıklığı güçlendirdiği ifade edilmektedir. Sanırım bağışıklığı güçlendirdiği için bu  mücadelede başarılı olabilmektedir. Yine alerji ve astım gibi rahatsızlıklarda da bu rahatsızlıkların iyileşme sürecini destekleyici etken maddeler bu bitkilerde bulunmaktadır. Zaten vitiligo bağışıklık ile direkt orantılı olması sebebi ile bağışıklık güçlendirici destek  olumlu etki verecektir diye düşünüyorum.
Scopoletin denen madde sadece mısır tanesinde değil kerevizde, dolmalık biberde ve havuçta da bulunur. Fakat bunlardaki scopoletinde, mısır tanesi ile yulaf samanındaki gibi vitligo tedavisi için işlevsellik yoktur.