relactaz damla

Relactaz Damla Nedir?

Relactaz damla içerisinde lactaz enzimi içerir ve anne sütünde bulunan laktozun yani süt şekerinin sindirimine yardımcı olur. Anne sütü en değerli besindir ve bebekler içinde önemi malumdur. Doktorlar tarafından özellikle ilk 6 ay anne sütü önerilmesi de bunu göstermektedir. Fakat anne sütünde bulunan süt şekeri yani laktoz bebeklerin bağırsaklarında gaz gibi durumlara yol açabilir. En büyük sebebi de bağırsak florası geliştiği için bebekler ilk aylarda laktoz sindirimini başaramayabilirler. Bağırsak florası daha fazla bakteriye ihtiyaç duyunca bu bakterilerin çalışması sonucunda hava baloncukları oluşur. Böylece bebeklerde gaz ve gaz sancısı oluşabilir. Ondan sebep emzirme sonunda bebeklerde sindirim problemleri ve gaz sancıları oluşabilmektedir.

Laktaz nedir?

Laktaz bir enzim çeşidi olup, süt şekerinin sindirilmesini sağlayan enzimdir. Süt ve süt ürünleri içinde bulunan laktozdan dolayı bağırsaklarda yeterli laktaz üretilmez ise gaz problemleri yapabilmektedir. Laktoz intoleransı denilen bu durumda şişkinlik, mide krampları, gaz ve hatta diare yani ishal dahi oluşabilmektedir. Bu laktoz intoleransı sadece bebeklerde görülecek diye bir şart yoktur. Yetişkinlerde de aynı şekilde bu problemler görülebilmektedir. Özellikle ilerleyen yaşlarda süt içtikten sonra oluşan şişkinlik ve gaz sancısı buna en büyük örnek teşkil etmektedir.

Laktaz enzimini vücüdumuza salgılayan organımız ince bağırsaklarımızdır. İnce bağırsaklar bu laktozu glukoz ve galaktoz enzimine parçalayarak emilimi sağlarlar.

relactaz damla

Relactaz damla nasıl kullanılır?

Doğumdan itibaren kullanabileceğiniz relactaz damlayı beslenme öncesinde verebilirsiniz. Eğer bebeğiniz biberonla besleniyor ise de 8 damla kadar biberona katılabilir. Tavsiye olunan sadece süt ve süt ürünlerinde ve anne sütüne denk mamalarla birlikte verilmesidir. Bunların harici besinlerle verilmesine gerek yoktur. 6 ay süre ile kullanabilirsiniz, daha sonra bebeklerin sindirim sistemi güçlendiği ve yeterlilik kazandığı için kullanmanıza gerek kalmaz.

Relactaz damlayı serin bir yerde, çocukların uzanamayı güneş görmeyen yerlerde muhafaza ediniz. Açıldıktan itibaren 1 ay içerisnde tüketilmesi gereken bir üründür. Herhangi bir yan etkisi gözlemlenmemiştir.

Relactaz kullananlar yorum yaparlar ise daha sonra bu ürünü kullanmak isteyen kişilere yardımcı olabilirler.

Relactaz Yan Etkileri

Relactaz gaz damlası içerisinde bulunan laktaz enzimi doğal olarak ince bağırsaklarımızda üretilen laktaz enzimi ile aynı etkiye sahiptir. FDA tarafından önerilmekle birlikte, ürün asla ilaç kategorisinde değildir.